Opracowana w 1998r strategia społeczno-gospodarczego rozwoju gminy Ryglice przyjęta została jako plan na lata 1998-2010.
Strategia była efektem pracy kilkudziesięcioosobowej grupy mieszkańców, która przez kilka dni pracowała samodzielnie, kreując wizerunek swojej przyszłości oraz przyszłych pokoleń.
Rezultatem "Partnerskiej Sesji Strategicznej" było wypracowanie:
- Wizji Rozwoju Gminy
- Kierunków Rozwoju Gminy
- Celów Strategicznych
- Celów Operacyjnych
- Zadań krótko i długookresowych
Wypracowana wówczas wizja Gminy Ryglice przedstawia się następująco:
- gmina spokoju i zasobności
- przyjazna dla mieszkańców oraz gości
- rozwinięta gospodarczo dzięki turystyce, rolnictwu i wytwórczości
- zagłębie inicjatyw i przedsiębiorczości
Określone zostały kierunki rozwoju gminy Ryglice:
- Turystyka
- Rolnictwo i leśnictwo
- Przedsiębiorczość pozarolnicza
- Aktywizacja mieszkańców
Zachęcam Państwa do przeczytania całej strategii znajduje się ona na stronie gminy Ryglice:
http://www.ryglice.pl/gospodarka/wlasne/strategia.pdf
Proszę uważnie zapoznać się z celami strategicznymi oraz operacyjnymi.
Ile z tego zostało zrealizowane?
Odpowiedzcie Państwo sobie sami.
nie lubie Karasiewicza za cwaniactwo ,nie lubie Pana za prostactwo ale w tej swojej przewrotnosci musze przyznac ze strategia byla opracowana na dobryn pozionie i zapene niewiele gmin ma to tak porzadnie opracowane ALE nie zobiono z tych założeń prawie że nic.Nawet nie wiedziałem ,że tyle można zrobic w tej Gminie .No właściwie Komisja nie potrzebna -przepisac to co było zmienic daty lata i S t r a t e g i a G m i n y Ry g l i ce wypasiona i wycacana gotowa.
OdpowiedzUsuńSzanowni internauci uważam, że strategia opracowana w 1998r jest dobrą strategią. Wiele celów strategicznych i operacyjnych nie zostało zrealizowanych do dzisiaj chociaż nadal są aktualne. Oceniając to około 80% spraw tam zawartych to jeszcze jest do realizacji. Czy kierunki rozwoju zawarte w tym opracowaniu można zmienić ?Chyba nie bo naszym głównym kierunkiem to turystyka i pod nią wszystko powinno być dopasowywane. Do tego kierunku trzeba obmyślić tylko i uzupełnić cele działania. Nie zrealizowany zbiornik retencyjny, kąpieliska, baseny, wyciąg narciarski to wszystko było już zapisane i nie zrealizowane. Można wpisać wieże widokowe, tory quadowe, szlaki do uprawiania narciarstwa biegowego i inne. Rolnictwo - przy naszych warunkach trudno mówić o rolnictwie wielkotowarowym , o dużych hodowlach.Przemysł przetwórczy w pobliskim Tarnowie został wycięty, a własnego nie mamy.Rolnictwo musi przestawić się na agroturystykę, produkty ekologiczne i zdrową żywność bo jesteśmy w terenie w miarę nie skażonym.Przedsiębiorczość pozarolnicza to małe firmy i usługi. Jeżeli będzie większy napływ ludzi związany z turystyką to ta branża sama się rozwinie ze względu na powiększający się rynek zbytu.Musimy tak działać aby przyciągnąć turystów latem i zimą.Sektor przetwórstwa drzewa też działa i w miarę jak jest zbyt to jest większe lub mniejsze ożywienie. Ten rynek reguluje się już sam.Aktywizacja mieszkańców - tutaj jest obecnie wiele do zrobienia ponieważ środki pomocowe UE z Kapitału ludzkiego są ogromne. Powstające stowarzyszenia powinny to przejąć i działać w kierunku pozyskiwania środków na aktywizacje. W tym temacie aż dziw bierze jak przypominają mi się słowa Burmistrza wypowiedziane na zebraniu założycielskim stowarzyszenia w Ryglicach w grudniu 2005r "zamiast stowarzyszenia załóżcie sobie kółko różańcowe".Dzisiaj stowarzyszenie potrzebne jest w każdej miejscowości, a komórka w gminie powinna działać na rzecz tych stowarzyszeń i im pomagać w wyszukiwaniu i pisaniu projektów . Wiele z tych środków wykorzystane zostanie na rozwój społeczności lokalnych i pozostanie to w naszej gminie. I nie ważne, że będzie to czy tamto na stanie stowarzyszenia. To będzie tu i będzie służyło ludziomUważam, że opracowywanie nowej strategi i to przez firmę z zewnątrz to marnotrawstwo pieniędzy gminnych. Można było rozliczyć tamtą strategię (bo jest nie rozliczona) i ją zaktualizować zrobić to oszczędnie ale dobrze.
OdpowiedzUsuń