czwartek, 11 lutego 2010

Kto i jak rządzi w Ryglicach

Burmistrz Ryglic Pan Bernard Karasiewicz w wywiadzie dla radia RDN w dniu 9 lutego 2010r mówi jak w naszym urzędzie przygotowuje się projekty uchwał i na jakich dokumentach pracują radni.

Projekty uchwał powinny być wnoszone do biura rady zgodnie ze statutem gminy Ryglice. Statut ten jest opracowany na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. Poniżej przedstawiam Państwu część statutu dotyczącą inicjatywy uchwałodawczej. 

Przy pomocy linka na mojej stronie pt: "Kolejny wywiad Burmistrza dla RDN" możecie Państwo odsłuchać jak to jest robione w naszym urzędzie.

Wnioski nasuwają się same. Widać i słychać, jak w kardynalny sposób nie przestrzegane są procedury. Burmistrz publicznie o tym mówi. Dokumenty uzupełnia się po sesji a radni pracują na plikach papierów nie podpisanych - czyli nie są do dokumenty.

Do takich działań dopuszcza Przewodniczący Rady Miejskiej w Ryglicach, który skromnie nazywa Burmistrza - "Szef".

Statut Gminy Ryglice z dnia 30 czerwca 2008r.

3.  Inicjatywa uchwałodawcza – uchwały.

   § 55.

1.     Z inicjatywą podjęcia uchwały przez Radę Miejską mogą wystąpić jako projektodawcy:

1)      Burmistrz,

2)      klub radnych,

3)      grupa co najmniej 3 radnych,

4)      komisje Rady,

2. Podmioty występujące z inicjatywą uchwałodawczą mają obowiązek przedstawić pełne uzasadnienie projektowanej uchwały, a w szczególności wskazać środki finansowe konieczne do realizacji uchwały.

3. Prace związane z inicjatywą podjęcia uchwały koordynuje Burmistrz podejmując działania niezbędne do prawidłowego przygotowania projektu pod względem prawnym i merytorycznym.

4. Projekty uchwał, wnoszone przez co najmniej 3 radnych,komisje oraz kluby radnych powinny być przedstawione do wiadomości Burmistrza.

5. Uchwały Rady powinny być zredagowane w sposób zwięzły,syntetyczny, przy użyciu wyrażeń w ich powszechnym znaczeniu. W projektach uchwał należy unikać posługiwania się wyrażeniami specjalistycznymi,zapożyczonymi z języków obcych i neologizmami.

6. Projekty uchwał winny być parafowane przez projektodawcę, radcę prawnego a ponadto Skarbnika Gminy, jeżeli dotyczą spraw finansowych lub Sekretarza Gminy, jeżeli dotyczą spraw organizacyjnych.

§ 56.

Projekt uchwały powinien zawierać:

1)     tytuł uchwały,

2)     podstawę prawną do jej wydania,

3)      regulację sprawy będącej przedmiotem uchwały,

4)      ustalenie terminu wejścia w życie uchwały,

5)      sposób podania do wiadomości publicznej, jeżeli przepis tego wymaga.

§ 57. Projekt uchwały składa się w Biurze Rady Miejskiej.

Projekt uchwały przygotowany przez projektodawców, o których mowa w § 55 ust. 1 pkt. 2– 4 Statutu Przewodniczący przekazuje Burmistrzowi do opracowania pod względem formalno-prawnym w zakresie, o którym mowa w § 55 pkt 2 i 4-5 Statutu. Opracowanie powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 21 dni.

Biuro Rady Miejskiej rejestruje projekt uchwały spełniający wymogi formalne, o których mowa w § 56 Statutu.

Projekt uchwały spełniający wymogi formalne, o których mowa w § 56 niniejszego Statutu, Przewodniczący Rady kieruje do komisji Rady celem zaopiniowania.

Projekt uchwały spełniający wymogi formalne, o których mowa w § 56 Statutu  Przewodniczący Rady kieruje na sesję nie później niż 60 dni od daty zarejestrowania go w biurze Rady Miejskiej.

12 komentarzy:

  1. Najlepsza jest końcówka "Jak się zmieni burmistrz to nie ręczę" . a tłumaczenie że radnym podpisy niepotrzebne -perełka. w każdym razie gdyby się burmistrz zmienił to normalnie armagedon będzie .

    OdpowiedzUsuń
  2. normalnie cacuś komentarz

    OdpowiedzUsuń
  3. Po prostu burmistrz oficjalnie i publicznie pokazał gdzie ma przepisy. Albo miał chwilę słabości i prawdę w RDN-ie przez przypadek powiedział

    OdpowiedzUsuń
  4. To wygląda na to, że burmistrz o przepraszam - SZEF rządzi, a gdzie jest rada? Bo z ustwy to chyba odwrotnie wynika

    OdpowiedzUsuń
  5. Naprawdę nie wiem czego ludzie chcecie, taka fajna gmina. To sekretarzyk coś napisze, to burmistrz poopowiada i zawsze moża sie z tego pośmiać. Normalnie powinni im zakazać tak wylewiać sie w poście, niech naród opamięta sie i uspoki czkawkę.

    OdpowiedzUsuń
  6. LUDZIE NAJLEPSZY SPOSÓB NA WYCZYSZCZENIE ŻOŁĄDKA WYSŁUCHAĆ KARASIEWICZA I OD RAZU MOŻNA BIEC DO UBIKACJI BY ZWYMIOTOWAĆ . CHŁOPEK KŁAMIE JAK NIE WIEM PRZECIEŻ DWA HEKTARY POD WYDOBYCIE MA FIRMA PANA BOGOTY Z BADANE DZIĘKI BURMISTRZOWI I TEGO KARASIEWICZ NIE COFNIE CHOĆ BY PĘKŁ ! ALE JAK MOŻNA BY WYBIERAĆ GO NA BURMISTRZA JAK ON MA TAKĄ SŁABĄ JUŻ GŁOWĘ ŻE NIE PAMIĘTA TEGO SWOJEGO POSTĘPKU PIŁATA? HORROR!!!!!!!

    OdpowiedzUsuń
  7. gadane to burmistrz ma dobre, wszystkim obieca a o sobie nigdy nie zapomni

    OdpowiedzUsuń
  8. czytając to wszystko oraz słuchając wywiadów w RDN nabiera się przekonania że tylko nowy burmistrz daje 100% gwarancję że kamieniołom nie powstanie.Wolanie to już wiedzą a może nie tylko Oni

    OdpowiedzUsuń
  9. ~prosty chłop11 lutego 2010 16:16

    Skoro dokumenty nie potrzebne, nie wazne kto i kiedy podpisze, to po co ten Benio w gminie siedzi jeszcze? Wzialy chlop łopate i zaczal kopać ten wodociag co tak zapowiada ze za 3 lata na Woli bedzie. Jak sie dobrze przyłoży po 12 godzin na dobę to może zdaży - Sekretarz chyba ksiażki zaczął pisać ostatnio, to na jego pomoc nie ma co liczyć...

    OdpowiedzUsuń
  10. Mamy parodię Urzędu a nie Urząd. Smutna prawda

    OdpowiedzUsuń
  11. Nie tylko Wolanie wiedzą, że trzeba do gminy nowego inteligentnego gospodarza i nie tylko w sprawie kopalni, ale cały zestarzały system zarzadzania pora zmienić

    OdpowiedzUsuń
  12. jakie książki?

    OdpowiedzUsuń