środa, 27 stycznia 2010

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Ryglicach

W dniu 22 stycznia 2010r grupa 7 radnych złożyła wniosek do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Ryglicach o zwołanie sesji nadzwyczajnej rady miejskiej.

Celem prac rady według wnioskujących jest przegłosowanie dwóch uchwał w sprawach nie cierpiących zwłoki, ze względu na istotny interes mieszkańców, tj:

1. uchwały w sprawie odstąpienia od sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ryglice dla wsi Wola Lubecka

2. uchwały w sprawie wyznaczenia strefy ochronnej ujęcia wody pitnej dla szkoły podstawowej w Woli Lubeckiej.


W uzasadnieniu do tego wniosku radni piszą:

W dniu 29 grudnia 2009r Rada Miejska w Ryglicach po burzliwych i długich dyskusjach przyjęła uchwałę Nr XLIV/309/09 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Ryglice dla wsi Wola Lubecka.

Przedstawiciele Komitetu Obrony Góry Kokocz w Woli Lubeckiej na spotkaniu z radnymi w dniu 20.01.2010r przedstawili rzeczowe argumenty i podstawy prawne, świadczące o tym, że sporządzenie planu miejscowego ułatwi inwestorowi zalegalizowanie działalności po otrzymaniu koncesji na wydobycie.

Na terenie Woli Lubeckiej jest wyznaczony obszar złoża kamienia udokumentowany i wpisany w rejestr ministerialny.

Stało się to w 2006r po zbadaniu złoża przez firmę Jabo Marmi. Badania takie zostały przeprowadzone  w 2005r na co wyraził milczącą zgodę Burmistrz Ryglic.

Firma w/w stara się obecnie o uzyskanie koncesji na wydobycie, a także na badanie złoża na większym obszarze.

Zgodnie z ustawą prawo geologiczne i górnicze po uzyskaniu koncesji na wydobycie inwestor zobowiązany jest wykonać na własny koszt plan zagospodarowania terenu. Wówczas zostaje wyznaczony obszar górniczy i teren górniczy.

Rada podejmując decyzję o wykonaniu planu zagospodarowania dla Woli Lubeckiej nie była dokładnie poinformowana o tym, że na inwestorze spoczywa obowiązek wykonania planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego.

Wykonanie wcześniej planu przez gminę i na koszt gminy ułatwi, a wręcz pomoże inwestorowi w uruchomieniu kopalni (oczywiście po uzyskaniu koncesji na wydobycie o którą się stara).
Z uwagi na protesty mieszkańców w sprawie budowy kopalni radni uważają, że takie działanie gminy nie powinno mieć miejsca, dlatego stoją na stanowisku, aby podjąć uchwałę o odstąpieniu od wykonywania planu zagospodarowania dla Woli Lubeckiej.

Drugą sprawą którą podnoszą radni to:
Na obszarze góry Kokocz zlokalizowane są liczne studnie wody pitnej, z których korzysta znaczna część mieszkańców Woli Lubeckiej.

Na terenie tym zlokalizowane jest również ujęcie wody dla szkoły podstawowej w Woli Lubeckiej którego właścicielem jest gmina .

W celu ochrony tego ujęcia radni proponują w trybie pilnym podjęcie uchwały zobowiązującej Burmistrza do wyznaczenia strefy ochronnej zgodnie z ustawą prawo wodne.
Tym sposobem zabezpieczone zostaną również pozostałe zbiorniki wodne znajdujące się na tym obszarze ponieważ zgodnie z prawem na obszarze objętym strefą ochronną zakazuje się między innymi pozyskiwania kopalin.

Rada Miejska w Ryglicach, reprezentując interesy mieszkańców gminy, jednogłośnie oświadczyła w 2009r, że zamierza podejmować wszelkie kroki w celu niedopuszczenia do powstania kopalni w miejscowości Wola Lubecka.

Należy również nadmienić, że przedstawiony przez burmistrza w grudniu 2009r projekt uchwały o wykonaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla Woli Lubeckiej nie został wniesiony na obrady Komisji Gospodarczej, a Komisja Oświaty odstąpiła od zaopiniowania przedmiotowej uchwały.

Wprowadzenie tak istotnego punktu do prac rady podczas sesji
29 grudnia 2009r. i głosowanie w tym samym dniu projektu uchwały, uniemożliwiło radnym pełną analizę skutków prawnych podjętej decyzji.
W związku z uzyskaniem nowych informacji, które wskazują, że Rada Miejska podejmując rzeczoną uchwałę została wprowadzona w błąd, co do możliwości faktycznej ochrony prawnej góry Kokocz, radni wnioskują o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

Sesja odbędzie się 29 stycznia 2010r o godzinie 14.00 w urzędzie miejskim w Ryglicach..

13 komentarzy:

  1. Czyżby przybywało radnych którzy mają własne zdanie. Jak dobrze rozumiem ta uchwała przyjęta w grudniu jest niekorzystna dla gminy . To nasuwa się pytanie -kto ( i po co) ją zaproponował . A na stronie gminy -kolędnicy, nic o sesji nie piszą , serdecznie nie zapraszają. Wrażenie takie mam że osiągnęliśmy już u nas arcymistrzostwo zarządzania gminą. Jest podobnie jak z pomnikiem , wszyscy nam zazdroszczą:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam przypadki gmin w Polsce w tym na naszym terenie gdzie gminy celowo nie wykonują planów zagospodarowania przestrzennego aby się uchronić się przed budową kopalni. Na podstawie braku planów zagospodarowania, a tym samym braku wpisu w przepisach gminnych o występowaniu złoża, gminy skutecznie bronią się przed sądami administracyjnymi i nie dopuszczają do eksploatacji. Trzeba tylko poszukać w internecie.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sejmie jest przygotowywana nowa Ustawa (chyba nie z myślą o Ryglicach),bardzo niekorzystna jak chodzi np Górę Kokocz.można pośledzić na stronach sejmu .Chodzi o totalne uproszczenia w uzyskiwaniu zezwoleń i całej procedury administracyjnej małych kopalń odkrywkowych na obszarach do 10 km 2. Czyżby niektórym nawet władza w Warszawie sprzyjała.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak wynika z artykułu o sesji, autorami uchwały odrzucającej realizację planu są radni, więc pomysł z planem musiał być burmistrza. Czy tak panie Andrzeju? Bo jeśli to prawda, to wszelkie zapewnienia burmistrza o tym, że popiera mieszkańców są totalnym kłamstwem. Co akurat bardzo nie dziwi, bo prawdę to już chyba powie tylko wtedy, jak się pomyli.

    OdpowiedzUsuń
  5. ~przeciwnik kopalni28 stycznia 2010 07:42

    Burmistrz ludziom obiecuje, a swoje robi. Jeśli tym razem ktoś poprze go w wyborach, to chyba tylko ślepy i głuchy. Ludzie nie dajcie się znowu omamić

    OdpowiedzUsuń
  6. Już faktycznie nawet zupełnie obiektywnej osobie chyba się nie moga podobać te artykuły na stronie Urzędu Gminy.co to wogóle jest???Czy nie można podglądnąć ewentualnie innych gmin jak sami nie potrafimy coś wymyślić!!!!!Jakieś komunikaty czy powieści starej skrypty to są.GOK może niech o tym wspomni czy ja wiem ???Na stronie Gminy ważniejsze rzeczy winny być zamieszczane .Ważne rzeczy przemilczamy a wypisuje się bzdety. Jakoś rzeczy na które czekamy my jako mieszkańcy się nie pokazują.:Uchwały Rady,decyzje burmistrza,protokoły posiedzeń komisji,działalność komisji np antyalkoholowej tudzież inne strategiczne pisma ,opinie.W dobie ogólnego kryzysu ekonomicznego i moralnego warto napisać coś normalnego.

    OdpowiedzUsuń
  7. Tak potwierdzam, że autorem uchwały grudniowej o wykonaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Wola Lubecka jest Burmistrz Karasiewicz.

    OdpowiedzUsuń
  8. Szkoda, że nie pisze pan, że studnie są na prywatnym gruncie, a woda pobierana nielegalnym wodociągiem ze złamaniem wszystkich możliwych ustaw w tym zakresie. O płaceniu podatków nie wspominając. To jako radnego stojącego na straży prawa pana nie boli. Mentalność Kalego....

    OdpowiedzUsuń
  9. Szanowny internauto - studnie są na gruncie prywatnym ale mieszkańcy za ich wybudowanie zapłacili jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Budowane były na podstawie innych przepisów. Mają na to umowy.Toczą się obecnie sprawy sądowe o służebność gruntową przez zasiedzenie. Myślisz, że jak wówczas budowali to ktoś im tak dał na swoim gruncie wybudować studnie, czy zrobili to nielegalnie. Bład mieszkańców był taki, że nie mają wpisanych tych studni (za które zapłacili ) w księgi wieczyste. Teraz muszą to zrobić za pomocą sądu bo Burmistrz nie chce zrobić strefy ochronnej ujęć wody na Kokoczu. Taka strefa zablokowałaby skutecznie powstanie kopalni.

    OdpowiedzUsuń
  10. ~księgi wieczyste30 stycznia 2010 05:01

    proszę się jeszcze podciągnąć merytorycznie bo bzdury Pan piszę że wpis do KW załatwi sprawę. Puk...Puk... w czoło

    OdpowiedzUsuń
  11. a może by tak protokoły z każdej sesji zamieścic na stronie Gminy- bo śmiem twierdzic- że nie każdy Radny czyta protokól, a głosują --za-- bez czytania protokołu

    OdpowiedzUsuń
  12. To jak z protokołów nie czytają to nagle zaczną ze strony gminy? Partia zobowiązuje, jak sprzedałeś dusze, to się o nią u diabła potarguj. Skoro jest grupa zwolenników burmistrza, to po co mają czytać, to tylko pionki do podnoszenia rąk a nie do czytania

    OdpowiedzUsuń
  13. znaczy się rada podzieliła sie na tych co czytają i na tych co głosują?

    OdpowiedzUsuń