Ma to związek z obwieszczeniem Burmistrza w sprawie postępowania administracyjnego o wydanie decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.
Zgodnie z prawem każdy może być stroną postępowania.
W celu pogłębienia wiedzy zamieściłem link mówiący o ocenie oddziaływania na środowisko pt" ocena oddziaływania na środowisko"
Proponuje treść listu zamieszczonego poniżej skopiować wydrukować, podpisać i wysłać w terminie do 22 grudnia 2009r.
Imię i nazwisko Miejscowość 13.12.2009
Nr PESEL
Adres
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiskaul. Smoleńsk 29-31
31-112 Kraków
W związku z obwieszczeniem Burmistrza Ryglic z dnia 8 grudnia 2009r Znak UM/G-7624/5/8/2009 zawierającym zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zadania Odkrywkowa eksploatacja piaskowców lgockich ze złóż "Wola Lubecka" i "Kokocz" w miejscowości Wola Lubecka gmina Ryglice zwracam się z prośbą do Pana Dyrektora
o nałożenie obowiązku sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko w/w przedsięwzięcia wraz z pełną waloryzacją przyrodniczą.
Według mojej wiedzy oraz wiedzy fachowców na terenie w/w przedsięwzięcia znajduje się szereg udokumentowanych stanowisk chronionych roślin to jest: Kopytnik pospolity, Wawrzynek wilcze łyko, Kruszczyk szerokolistny, Skrzyp olbrzymi,Kruszyna pospolita, Mrzanka wonna, Bluszcz pospolity, Wilżyła bezbronna,Pierwiosnka wyniosła, Kłokoczka południowa.
Na terenie tym występują również chronione płazy to jest: Traszka grzebieniasta, Kumak nizinny, Kumak górski oraz nietoperze objęte ochroną unii europejskiej to jest Nocek duży.
Zbocza góry od strony północnej porośnięte są zwartym kompleksem leśnym z dużym udziałem grądu subkontynentalnego, informacja pochodzi z opracowań Nadleśnictwa Gromnik.
Znajdują się tam również udokumentowane źródła wody z których korzysta ponad 200 gospodarstw domowych. Jest to jedyne źródło wody pitnej dla mieszkańców, gdyż na terenie gminy nie ma ogólnodostępnego wodociągu oraz mieszkańcy tych miejscowości nie mają dostępu do kanalizacji
Czuje się również zagrożony poprzez odczuwalne skutki powstania kamieniołomu to jest: zapylenie, hałas, emisje związków szkodliwych dla zdrowia, a także niszczące budynki drgania spowodowane odstrzałami i wierceniami.
Według mnie nastąpi również dewastacja dróg gminnych i powiatowych ponieważ przedsiębiorca chce wydobywać rocznie ok. 200 000 ton kruszywa, które należy z tej miejscowości wywieźć. Taki transport to również zagrożenie w ruchu drogowym na naszych wąskich drogach dla ludzi i zwierząt.
Obecne starania firmy to koncesja do 2ha, przedsiębiorca posiada więcej gruntów i planuje powiększenie terenu kopalni.
Góra Kokocz jak i znaczna część naszej gminy znajduje się na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego na podstawie rozporządzenia Wojewody Małopolskiego z dnia 27 grudnia 2005r.( Dz.Urz. Woj. Mał. Nr126 z 2006r.).
Powstanie kopalni to zniszczenie niezwykle wartościowych walorów turystyczno- krajobrazowych tego zakątka i otaczającego środowiska naturalnego na terenie którego rosną rośliny prawnie chronione oraz żyją ptaki, płazy i gady podlegające ochronie o których pisałem wyżej.
Mieszkańcy na tym terenie prowadzą i chcą prowadzić działalność agroturystyczną, a także gospodarstwa ekologiczne.
Budowa kopalni to zaprzeczenie takiej działalności.
Wobec mojej oceny oraz fachowców jak również w świetle udokumentowanych zjawisk przyrodniczych, a przede wszystkim w celu zabezpieczenia cennych roślin, płazów oraz nietoperzy, a także wody pitnej dla mieszkańców pobieranej z terenu góry Kokocz wnioskuję o wpisanie terenu góry w Program Natura 2000.
Polecam - http://www.radiownet.pl/radio/wpis/1943/ , ludzie do natury przynależą.
OdpowiedzUsuńludziom się zbyt lekko nie żyje jeszcze muszą takie walki prowadzić.do d..y to nasze państwo jak się sami muszą bronić.
OdpowiedzUsuńNatura 2000[edytuj]Z WikipediiSkocz do: nawigacji, szukajNatura2000.svgNatura 2000 – program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa). Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Wspólne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy w oparciu o jednolite prawo ma na celu optymalizację kosztów i spotęgowanie korzystnych dla środowiska efektów. Jednolite prawo powinno ułatwić współdziałanie wielu instytucji zajmujących się ochroną przyrody stale i tych dla których jest to działanie oboczne. Zadanie i cel rangi europejskiej powinno łatwiej uzyskać powszechną akceptację społeczną, tym bardziej że poszczególne kraje członkowskie są zobowiązane do zachowania na obszarach wchodzących w skład sieci Natura 2000 walorów chronionych w stanie nie pogorszonym, co wcale nie musi wykluczać ich gospodarczego wykorzystania.
OdpowiedzUsuńDo kitu z taką Gminą co za nic ma mieszkańców,obłuda, fałsz, pycha, cwaniactwo,dzielenie ludzi na naszych i oni to dzisiaj atrybuty władzy w naszej gminie Ludzie zmieńmy to, bo niedługo jeden na drugiego nie popatrzy dobrym okiem tylko nienawiścią.ZMIEŃMY TEN UKŁAD!!!
OdpowiedzUsuńpisanie tego listu ma sens Najleprzym wyjsciem jest jak najszbsze obwolanie KARASIEWICZ tego SMIECA SPRZEDAWCZYKA z funkci burmistrza i po sprawie
OdpowiedzUsuń