czwartek, 19 stycznia 2012

Młyny sprawiedliwości mielą powoli....

W kwietniu ubiegłego roku P. Bernard Karasiewicz założył mi sprawę w Sądzie z powództwa cywilnego o naruszenie dóbr osobistych, poprzez pojawienie się na moim blogu dwukrotnie obraźliwego komentarza o nim. Według niego doprowadziło to do jego przegranej w wyborach samorządowych "niewielką liczbą głosów". Sprawa dotyczyła komentarza zamieszczonego na moim blogu przez osoby trzecie w dniach 5 i 9 listopada 2010 późnym wieczorem, które to komentarze usunąłem natychmiast, w ciągu kilku lub kilkunastu minut od pojawienia się, nie dopuszczając do ich ponownego ukazania się (pomimo prób piszącego). Zawsze odcinałem się od tego typu dyskusji, apelując aby pisane komentarze były kulturalne, rzeczowe i nie obrażały nikogo. Właśnie z powodu tej sprawy na blogu zablokowana była możliwość pisania komentarzy (którą teraz udostępniam dla zalogowanych).

Na dzisiejszym posiedzeniu Sądu Apelacyjnego w Krakowie zapadło prawomocne postanowienie w tej sprawie, oczyszczające mnie z wszystkich postawionych przez P. Karasiewicza zarzutów, które od początku uważałem za bezpodstawne. Sąd uznał, że poprzez niezwłoczne (w ciągu kilku-kilkunastu minut) usunięcie obraźliwych wpisów internautów wypełniłem znacznie ponad standard wszystkie obowiązki ciążące na administratorach stron internetowych (nie mają oni obowiązku przeglądania komentarzy "na bieżąco" i ich moderowania, co w większych serwisach wymagałoby zatrudnienia sztabu ludzi, a tylko ich usunięcie po otrzymaniu zawiadomienia ze strony której dotyczy obraźliwy wpis). Ponadto P. Karasiewicz kierował zarzuty pod adresem niewłaściwej osoby, nie mogącej odpowiadać za czyny osób trzecich. Sprawę monitorowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka w Warszawie.

http://www.hfhr.pl/bloger-z-ryglic-wygral-rozprawe-apelacyjna-nie-odpowiada-za-komentarze-internautow/

http://wyborcza.pl/1,75248,10998063,Sad__Cenzura_prewencyjna_wpisow_na_forum_niekonieczna.html

sobota, 31 grudnia 2011

Odbyła się ostatnia w tym roku sesja rady miejskiej

W dniu wczorajszym odbyła się sesja rady miejskiej.
Sesje zwoływane na koniec roku odbywają się już od wielu lat(tak też był za poprzedniego burmistrza, można sprawdzić).
Tematem sesji były sprawy, przyjęcia zmian do budżetu na ten rok czyli 2011, spowodowane przesunięciami, środków finansowych z oszczędności na niektórych planowanych wydatkach bądź skreślenia pewnych zadań, które z różnych powodów nie zostały wykonane lub będą wykonywane w przyszłym roku. Taką główną pozycją jest remont spichlerza w Ryglicach,  koniec prac jest zaplanowany na rok 2012. 
Radni przyjęli też uchwalę budżetową na rok 2012 nad którą pracowali w komisjach od 15 listopada tego roku.
Wstępny projekt opracowany przez Panią Burmistrz w wyniku prowadzonych rozmów, konsultacji otrzymał zmiany które odpowiadały wszystkim radnym - dlatego budżet został przyjęty jednogłośnie.
Inwestycje zaplanowane w budżecie pokrywają się niemal całkowicie z programem wyborczym Nowej Jakości, który to program prezentowany był przed wyborami. Zrealizowanie tych inwestycji pozwoli na to,że 50% zapowiedzi wyborczych z naszego programu już zostanie zrealizowane, ale ten rok to dopiero połowa kadencji rady i burmistrza.

Inwestycje planowane w poszczególnych miejscowościach przedstawiają się następująco:
Ryglice
Kontynuacja remontu spichlerza
Zamontowanie na budynku przedszkola kolektorów i wykonanie instalacji solarnej do podgrzewania wody
Budowa chodnika i projekt parkingu przy cmentarzu komunalnym
Zagospodarowanie stawu przy ul. Tarnowskiej- budowa kompleksu wypoczynkowego
Budowa placu targowego za remizą OSP
Remont pomieszczeń w budynku komunalnym przy ul Mickiewicza
Projekt chodnika przy ul. Tarnowskiej
Budowa obiektów rekreacyjno - sportowych przy ul. Łyczków
Budowa kanalizacji Galia Górna i Dolna
Zalasowa
Budowa fontanny
Termomodernizacja budynku zespołu szkolno-przedszkolnego
Budowa nowego placu zabaw obok budynku szkoły
Budowa kanalizacji w części północnej miejscowości( od strony Szynwałdu)
Budowa kanalizacji w stronę Ryglic wraz z likwidacją oczyszczalni ścieków w Zalasowej
Lubcza
Budowa chodnika od Centrum w kierunku Nadola przy drodze powiatowej
Budowa parkingu obok kościoła przy drodze w kierunku szkoły
Remont i adaptacja pomieszczeń po siostrach zakonnych na potrzeby socjalne
Wykonanie projektu sali sportowej dla zespołu szkół
Projekt i adaptacja pomieszczeń na gabinet rehabilitacji
Adaptacja pomieszczeń mieszkalnych w szkole na potrzeby oświatowe
Kowalowa
Budowa kompleksu sportowego Orlik obok szkoły
Przebudowa i remont pomieszczeń w budynku remizy OSP
Modernizacja centrum wsi Kowalowa poprzez budowę parkingów i zagospodarowanie terenu wokół remizy OSP
Budowa kanalizacji
Joniny
Budowa Kanalizacji
Projekt modernizacji pomieszczeń w budynku szkoły (obok sali gimnastycznej)
Odnowa centrum wsi - etap II
Wola Lubecka
Budowa parkingu koło kaplicy oraz chodnika do szkoły w ramach programu odnowa wsi.
Budowa sali gimnastycznej wraz z infrastrukturą obok szkoły podstawowej
Projekt oświetlenia przy drodze gminnej na górze Kokocz
Bistuszowa Uniszowa
Modernizacja przestrzeni publicznej w ramach odnowy centrum wsi(budowa chodnika, parkingu obok szkoły oraz budowa placu zabaw)
Budowa boiska do piłki siatkowej

Ponadto wykonywane będą remonty dróg gminnych zgłoszonych do funduszu powodziowego ( które drogi zyskają akceptację funduszu będę informował w późniejszym czasie)
Zakup tłucznia na drogi i remonty bieżące w tym kopanie rowów będzie wykonywane w poszczególnych miejscowościach w ramach funduszu sołeckiego po uzgodnieniu na zebraniach mieszkańców.

Ponadto gmina wniesie udziały do spółki komunalnej na budowę kanalizacji według uzgodnień z 2009r
Dopłacimy do wysypiska śmieci w Tarnowie na które trafiają nasze odpady
Zakupiony zostanie za dotacją Z PEFRON-u samochód do przewozu osób niepełnosprawnych
Planowana jest przebudowa drogi gminnej z Kowalowej do Woli Lubeckiej
Ogółem wydatki na inwestycje majątkowe planowane są na kwotę
10 305 774 zł.

czwartek, 22 grudnia 2011

Klub radnych w Radzie Miejskiej w Ryglicach

Szanowni Państwo, zobowiązany jestem poinformować Was, że w dniu 15 grudnia br. założony został klub radnych pod nazwą "Nowa Jakość".
Uczestnictwo w pracach klubu zadeklarowało 9 radnych to jest:
Dębowski Józef,
Dudowicz Marek,
Dudowicz Tomasz,
Jezior Andrzej,
Kukla Zofia,
Kumięga Mieczysław,
Stepek Konstanty,
Warchał Stanisław,
Wojtanowski Grzegorz.
Klub działa  w oparciu o przyjęty przez tych  radnych regulamin klubu.
Przewodniczącym klubu został wybrany Jezior Andrzej, a sekretarzem Kukla Zofia.
Powyższy fakt zgodnie ze statutem gminy Ryglice został pisemnie zgłoszony Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Ryglicach.
Z uwagi na irytację tym faktem niektórych radnych podczas sesji przedstawiam Państwu  regulamin klubu radnych złożony do przewodniczącego rady.
Uważamy, że powstanie klubu przyniesie wiele korzyści, usprawni działanie rady miejskiej, a podejmowane decyzje będą bardziej czytelne dla mieszkańców.
Działamy pod nazwą komitetu wyborczego, z którego się wywodzimy tym samym wysyłamy sygnał do wyborców, że program wyborczy, który został przez nas zaprezentowany w trakcie kampanii wyborczej zostanie przez nas realizowany w oparciu o pełną współpracę z Burmistrzem Ryglic.

Regulamin Klubu Radnych "Nowa Jakość:"

REGULAMIN KLUBU RADNYCH

Na podstawie art. 23 pkt. 2 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 poz.1591 z 2001 r. z póż. zmianami ) oraz Statutu Gminy Ryglice z dnia 30.06.2008r. Rozdział VIII ustala się Regulamin Klubu Radnych " Nowa Jakość" zwany dalej Klubem

 

                             Rozdział I

Nazwa, zakresdziałania i zadania

§ 1.

KlubRadnych działa pod nazwą "Nowa Jakość".

                                                                       § 2

Klub Radnych ,,Nowa Jakość"działa w ramach Rady Miejskiej Ryglice                                        

                                                                       § 3

Celem powołania Klubu jestintegracja radnych skupionych wokół problemów miesz­kańców Miasta i GminyRyglice związanych z poprawą warunków życia, przeciwdziałanie bezrobociu, wspie­ranieinicjatyw gospodarczych, kulturalnych, społecznych, promujących Miasto i GminęRyglice w regionie, województwie i kraju.

Celem Klubu jestdziałalność zgodna z ustawą o samorządzie gminnym i założeniami  Statutu Gminy Ryglice

§ 4

1.Do głównych zadań Klubu należy:

a) działalnośćspołeczna, kulturalna, edukacyjna, informacyjna, ekologiczna, charytatywna iinna;

b)  wspieranie wszelkich inicjatyw społecznościlokalnej;

c) utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami poprzez organizowanie spotkańna zasadach określonych w Statucie Gminy Ryglice.

d)  zgłaszanie do realizacjiodpowiednim organom gminy wszystkich proponowanych przez mieszkańców postulatóww formie wniosków;

e) zjednywanie zwolenników mających na względzie dobro mieszkańców izrównoważony rozwój  miejscowości GminyRyglice w oparciu również o fundusze Unii Europejskiej.

f) współpraca zorganizacjami społecznymi, pozarządowymi i politycznymi;

g)  prowadzenie działalności propagatorskiej iwydawniczej;

                                                                 RozdziałII

                                                           Członkowie klubu

                                                                      § 5

1.Przynależność radnych do Klubu jest dobrowolna, potwierdzona na piśmie w postacizłożonej deklaracji.

2. Członek Klubu ,,NowaJakość" zobowiązuje się do przestrzegania Regulaminu Klubu.

3. Członek Klubu  jestzobowiązany na zewnątrz reprezentować stanowisko przyjęte do realizacji napodstawie uchwały członków klubu

4. Członkiem Klubu "Nowa Jakość"może zostać każdy radny Rady Miejskiej Ryglice pod warunkiem złożeniadeklaracji przystąpienia i zatwierdzenia jego kandydatury przez pozostałychczłonków w formie uchwały.

5.Przynależność do Klubu nie ograniczaradnym prawa reprezentowania interesów swoich wyborców oraz występowania w ichimieniu w każdej sprawie publicznej.

6.Każdy członek klubu ma prawo inspirować jego działalność.

                                             

   Rozdział III

Władze klubu i zadania

 

§ 6

1.Władze Klubu " Nowa Jakość" stanowią:

a) Przewodniczący,

b) Sekretarz.

2. Przewodniczący Klubu :

a) kieruje pracami Klubu, koordynuje pracęczłonków oraz czuwa nad realizacją zadań,

b)  zwołuje posiedzeniaKlubu i przewodniczy obradom,

c)  reprezentuje Klubna forum Rady Miejskiej Ryglice

3.W zastępstwie przewodniczącego działa wyznaczony przezniego członek Klubu.

4.Sekretarz Klubu :

- prowadzi dokumentację                                                                            

                                                           Rozdział IV

Posiedzenia Klubu, tryb pracy i podejmowanie uchwał

                                                                   § 7

1. Posiedzenia Klubu zwołuje przewodniczącylub upoważniony do tego członek Klubu lub na żądanie ¼ części członków.

2. Klub zbiera się w miarę potrzeb,obligatoryjnie przed każdą sesją Rady Miejskiej.

3. W posiedzeniach Klubu mogą uczestniczyćz głosem doradczym zaproszeni goście.

4. Klub działa kolegialnie, podejmującdecyzje w formie uchwał i postanowień zwykłą większością głosów.

5.W przypadku równej ilości głosów,decyduje głos przewodniczącego obrad.

6. Posiedzenia Klubu mają charakter poufnyi są protokołowane.

7.Protokoły z posiedzeń Klubu podpisują:

- Przewodniczący obrad 

- Sekretarz.

8. Sporządzony protokół z obrad Klubu jestdostępny do wglądu członkom i zatwierdzany na następnym posiedzeniu.

9. Członek Klubu desygnowany do prac worganach Rady Miejskiej ma obowiązek składać informację z bieżącej działalnościo przebiegu i postępie prac w tych organach.

10. Do podejmowania uchwał i postanowieńwymagana jest obecność, co najmniej połowy ogólnej liczby członków.

 

                                                            § 8

1. Klub "NowaJakość" może prezentować swoje stanowisko i opinię we wszystkich sprawachbędących przedmiotem obrad Rady Miejskiej Ryglice poprzez:
a) przedstawianie stanowiska Klubu podczas obrad sesji Rady Miejskiej Ryglice;
b)  przedstawianie stanowiska Klubupodczas obrad stałych i doraźnych Komisji Rady Miejskiej Ryglice;

c)  przedstawianie stanowiska KlubuPrzewodniczącemu Rady Miejskiej Ryglice;
d)  przedstawianie stanowiskaBurmistrzowi Ryglic;

  e)  publikowanie stanowiska Klubu w prasielokalnej;

f) przedstawianie stanowiska Klubu na spotkaniach z mieszkańcami Gminy;
   g) występowanie z inicjatywą uchwałodawczą

 

                                                 Rozdział V

Postanowienia końcowe

 

                                                            §9

1. Klub "Nowa Jakość" działa w okresietrwania kadencji Rady Miejskiej Ryglice.

     2. Wystąpienie z Klubu wymaga zgłoszenie na piśmie.

     3. RozwiązanieKlubu następuje w trybie określonym w Statucie    Gminy.

 

czwartek, 24 listopada 2011

Sesja podatkowa rady miejskiej w Ryglicach

W dniu wczorajszym odbyła się sesja rady miejskiej w Ryglicach.
Informacje o sesjach i porządku obrad możecie Państwo znaleźć na stronie urzędu miejskiego w Ryglicach w zakładce rada miejska.
W ciągu ostatniego roku strona urzędu miejskiego została zmieniona diametralnie. Można znaleźć na niej wiele informacji o tym co będzie się działo i co się odbyło na terenie naszej gminy.
Z uwagi na te zamieszczane informacje na stronie gminy uważam,że nie muszę Państwa informować drugi raz o tych sprawach ponieważ byłoby to dublowanie tematów.
Dzisiaj przekażę Państwu w skrócie czego dotyczyła sesja i jakie uchwały zostały podjęte.
Mam dla Państwa również informację,że przebieg sesji możecie Państwo oglądnąć i odsłuchać na stronie urzędu. Podjęta została decyzja o nagrywaniu sesji i odtwarzaniu jej przebiegu na stronie internetowej urzędu miejskiego.
Wczorajsza sesja zawierała 26 punktów w porządku obrad. Trwała od godz. 11.00 do godz.17.00.
Najbardziej interesują mieszkańców na pewno te uchwały, które dotyczą wzrostu podatków płaconych w 2012r.
Cena kwintala żyta przyjmowana jako wskaźnik do płacenia podatku rolnego ustalona została na poziomie 40 zł. Wzrost opłat od 1ha w stosunku do tego roku to kwota ok. 15 zł.
Podatek od lasów ustalany jest na podstawie średniej ceny drewna ogłaszanej przez prezesa GUS. Podatek ten w 2012r wynosił będzie 41,07 zł od jednego hektara lasu. Wzrost o ok 7 zł w stosunku do tego roku
Stawki podatku od nieruchomości:
- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej ustalona stawka wynosi 0,45 zł za 1 metr kwadratowy
Wzrost w stosunku do obecnego roku o 5 gr.
-od budynków lub ich części mieszkalnych 0,60 zł, od 1 metra powierzchni mieszkalnej, stawka nie zmieniona.
Od lokali zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej stawka
-wynosi 16 zł od 1 metra kwadratowego i została utrzymana na dotychczasowym poziomie.
Podjęto też uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od środków transportowych płaconych przez przedsiębiorców. Rada uchwaliła wzrost stawek o 100 zł w każdej pozycji w stosunku do poprzedniej uchwały z 2009r.
Rada na sesji nie podjęła uchwały w sprawie zmiany opłat na cmentarzu komunalnym w Ryglicach. Będzie to tematem najbliższej sesji w grudniu.
Pozostałe uchwały przegłosowane zostały w przedłożonej do rady treści. Szczegóły w nagraniu, które sądzę ukaże się niebawem.