środa, 19 lutego 2014

Skąd się biorą takie ceny?

Skąd się biorą takie ceny za ścieki i wodę? -  alarmują mieszkańcy i odgrażają się, że zrobią pikietę podczas sesji bo nie stać ich na płacenie takich stawek.

Niestety to poważne wydatki w budżecie rodzinnym, powiem,  że na pewno największy z wydatków przeznaczanych na tak zwane media.

Przypomnę, że poważne podwyżki(ok. 50%) mieliśmy już w 2009r. to jest w momencie przekazania kanalizacji do Spółki Dorzecze Białej przez poprzednią władzę.

Gmina (urząd miejski) może dopłacać do stawek, ale Pani Burmistrz nie zaplanowała takich dopłat w budżecie. Co więcej wycofała dopłaty, które funkcjonowały już od kilku lat. O te dopłaty walczyłem w ubiegłych latach -  sprawa jest opisana już na moim blogu w roku 2012.

O dopłaty będziemy walczyć jako klub radnych również teraz. Jutro czyli 20 lutego o godz. 9.00 odbędzie się posiedzenie komisji gospodarczej, na której będziemy pytać o te podwyżki. W piątek o godz. 12.00 rozpocznie się sesja rady miejskiej na którą zaproszony jest Prezes Spółki Dorzecze Białej.

Skąd takie ceny?

Sprawy ustalania cen za ścieki i wodę oraz ich zatwierdzania reguluje ustawa o zaopatrzeniu w wodę z 2001r. Poniżej przedstawiam Państwu zapisy ustawy, które o tym mówią.

Z przykrością muszę napisać, że w tym przypadku radni postawieni są pod ścianą i mogą się zgodzić lub nie ale stawki i tak wejdą. To taka farsa ustawowa.

Jedyna rada to dopłaty, ale o tym pisałem już wyżej.

 

 

Rozdział 4
Zasady ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanieścieków


 

Art. 20

1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na 1 rok.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne określa taryfę na podstawie niezbędnychprzychodów po dokonaniu ich alokacji na poszczególne taryfowe grupyodbiorców usług.
3. Ceny i stawki opłat określone w taryfie są różnicowane dla poszczególnych taryfowychgrup odbiorców usług na podstawie udokumentowanych różnic kosztówzbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
4. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ustalają niezbędne przychody, októrych mowa w ust. 2, uwzględniając w szczególności:
1) koszty związane ze świadczeniem usług, poniesione w poprzednim roku obrachunkowym,ustalone na podstawie ewidencji księgowej, z uwzględnieniemplanowanych zmian tych kosztów w roku obowiązywania taryfy;
2) zmiany warunków ekonomicznych oraz wielkość usług i warunki ich świadczenia;
3) koszty wynikające z planowanych wydatków inwestycyjnych, na podstawieplanów, o których mowa w art. 21 ust. 1.
5. Ewidencja księgowa, o której mowa w ust. 4 pkt 1, powinna w szczególnościumożliwiać:
1) wydzielenie kosztów stałych i zmiennych, przychodów związanych z poszczególnymirodzajami działalności przedsiębiorstwa wodociągowokanalizacyjnego,a także w odniesieniu do poszczególnych taryf;
2) ustalenie kosztów związanych z działalnością inwestycyjną w poprzednimroku obrachunkowym;
3) dokonanie alokacji niezbędnych przychodów według taryfowych grup odbiorcówusług.


 

Art. 21
1. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne opracowuje wieloletni plan rozwojui modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych będących wjego posiadaniu, zwany dalej „planem”.2. Plan określa w szczególności:
1) planowany zakres usług wodociągowo-kanalizacyjnych;
2) przedsięwzięcia rozwojowo-modernizacyjne w poszczególnych latach;
3) przedsięwzięcia racjonalizujące zużycie wody oraz wprowadzanie ścieków;
4) nakłady inwestycyjne w poszczególnych latach;
5) sposoby finansowania planowanych inwestycji.
3. Plan powinien być zgodny z kierunkami rozwoju gminy określonymi w studiumuwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, z ustaleniamimiejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ustaleniamizezwolenia wydanego temu przedsiębiorstwu na prowadzenie zbiorowego zaopatrzeniaw wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
4. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne przedkłada plan wójtowi (burmistrzowi,prezydentowi miasta), który sprawdza, czy spełnia on warunkiokreślone w ust. 3.
5. Plan spełniający warunki określone w ust. 3 rada gminy uchwala w terminie 3miesięcy od dnia przedłożenia planu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).
6. W przypadku niepodjęcia uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 5, planstanowi podstawę do określenia i jednorazowego zatwierdzenia taryf.
7. Obowiązek opracowania planu nie dotyczy przedsiębiorstw wodociągowokanalizacyjnych,które nie planują budowy urządzeń wodociągowych lub urządzeńkanalizacyjnych.


 

 

Art. 22
Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne obciąża gminę na podstawie cen istawek opłat ustalonych w taryfie za:
1) wodę pobraną z publicznych studni i zdrojów ulicznych;
2) wodę zużytą do zasilania publicznych fontann i na cele przeciwpożarowe;
3) wodę zużytą do zraszania publicznych ulic i publicznych terenów zielonych.


 

 

Art. 23
1. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowejokreśli, w drodze rozporządzenia, szczegółowe sposoby określania taryf,w tym:
1) kryteria ustalania niezbędnych przychodów;
2) alokację kosztów na taryfowe grupy odbiorców usług;
3) kryteria różnicowania cen i stawek opłat.
2. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej,wydając rozporządzenie, o którym mowa w ust. 1, bierze pod uwagę:
1) przy ustalaniu niezbędnych przychodów:
a) koszty eksploatacji i utrzymania, w tym amortyzację lub wartość umorzenia,
b) raty kapitałowe (ponad wartość amortyzacji),
c) odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek,
d) rezerwy na należności nieregularne,
e) marżę zysku przy zapewnieniu ochrony interesów odbiorców przed nieuzasadnionymwzrostem cen,
f) koszty zakupu wody lub koszty wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnychniebędących w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego,
g) podatki i opłaty niezależne od przedsiębiorstwa wodociągowokanalizacyjnego;
2) przy ustalaniu alokacji kosztów:
a) podział kosztów planowanych w czasie obowiązywania taryf na poszczególnetaryfowe grupy odbiorców,
b) przypisanie kosztów budowy urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnychdo poszczególnych taryfowych grup odbiorców,
c) możliwość wyodrębniania kosztów i ich właściwej alokacji;
3) przy różnicowaniu cen i stawek opłat:
a) średniodobową i maksymalną wielkość zużycia wody i ilość wprowadzanychścieków,
b) taryfowe grupy odbiorców,c) strukturę cen i stawek opłat.


 

 

 

Rozdział 5
Zatwierdzanie taryf oraz zasady rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę
i zbiorowe odprowadzanie ścieków


 

 

Art. 24
1. Taryfy podlegają zatwierdzeniu w drodze uchwały rady gminy, z wyjątkiem taryfzmienionych w związku ze zmianą stawki podatku od towarów i usług.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, w terminie 70 dni przed planowanymdniem wejścia taryf w życie, przedstawia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowimiasta) wniosek o ich zatwierdzenie.
3. Do wniosku o zatwierdzenie taryf przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjnedołącza szczegółową kalkulację cen i stawek opłat oraz aktualny plan.
4. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) sprawdza, czy taryfy i plan zostały opracowanezgodnie z przepisami ustawy, i weryfikuje koszty, o których mowa w art.20 ust. 4 pkt 1, pod względem celowości ich ponoszenia.
5. Rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dniazłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, albo o odmowie zatwierdzenia taryf,jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami.
5a. W razie stwierdzenia przez organ nadzoru nieważności uchwały o zatwierdzeniutaryf albo niestwierdzenia nieważności uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf,czas obowiązywania dotychczasowych taryf przedłuża się o 90 dni od dniadoręczenia przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu rozstrzygnięcianadzorczego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5b. W razie stwierdzenia przez organ nadzoru nieważności uchwały o odmowie zatwierdzeniataryf, taryfy zweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydentamiasta) wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia doręczenia przedsiębiorstwuwodociągowo-kanalizacyjnemu rozstrzygnięcia nadzorczego.
6. Rada gminy może podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkichtaryfowych grup odbiorców usług. Dopłatę gmina przekazuje przedsiębiorstwuwodociągowo-kanalizacyjnemu.
7. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ogłasza zatwierdzone taryfy wmiejscowej prasie lub w sposób zwyczajowo przyjęty w terminie do 7 dni oddnia podjęcia uchwały, o której mowa w ust. 1.
8. Jeżeli rada gminy nie podejmie uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 5, taryfyzweryfikowane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wchodzą w życiepo upływie 70 dni od dnia złożenia wniosku o zatwierdzenie taryf.
9. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne ogłasza w miejscowej prasie lubw sposób zwyczajowo przyjęty taryfy, o których mowa w ust. 5b lub 8, w terminieco najmniej 7 dni przed dniem wejścia ich w życie.
9a. Na uzasadniony wniosek przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego radagminy, w drodze uchwały, przedłuża czas obowiązywania dotychczasowych taryf,lecz nie dłużej niż o 1 rok.
9b. W uzasadnieniu wniosku, o którym mowa w ust. 9a, zamieszcza się w szczególnościinformacje dotyczące zakresu świadczonych usług oraz warunków ekonomicznychuzasadniających przedłużenie obowiązywania dotychczasowych taryf.
9c. Do wniosku, o którym mowa w ust. 9a, nie dołącza się szczegółowej kalkulacjicen i stawek opłat oraz planu.
10. Taryfy obowiązują przez 1 rok, z zastrzeżeniem ust. 5a, 5b i 9a.
11. W przypadku zmiany stawki podatku od towarów i usług stosowanej dla usługzbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków, cenyi stawki opłat wskazane w taryfach mogą ulec zmianie w zakresie wynikającymze zmiany stawki podatku.
12. W sytuacji zmiany taryf, o której mowa w ust. 11, taryfy te wchodzą w życie zdniem, w którym uległa zmianie stawka podatku od towarów i usług stosowanadla usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków.
13. Do zmienionych taryf ust. 9 stosuje się odpowiednio.


 

 

Art. 24a
1. W okresie pierwszych 18 miesięcy od dnia podjęcia działalności przez powołanelub utworzone przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne lub podjęcia przezistniejące przedsiębiorstwo nowego rodzaju działalności gospodarczej w zakresiezbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków obowiązująceny i stawki opłat uchwalone przez radę gminy, zapewniające pokrycieuzasadnionych kosztów zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzaniaścieków.
2. Uchwała, o której mowa w ust. 1, jest podejmowana na wniosek wójta (burmistrza,prezydenta miasta) w terminie co najmniej 14 dni przed powołaniem lub utworzeniemprzedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego, lub podjęciem przez istniejąceprzedsiębiorstwo nowego rodzaju działalności gospodarczej w zakresie zbiorowegozaopatrzenia w wodę lub zbiorowego odprowadzania ścieków.
3. We wniosku, o którym mowa w ust. 2, podstawę do określenia cen i stawek opłatstanowią planowane dla pierwszego roku działalności przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego koszty zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub zbiorowegoodprowadzania ścieków.
4. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ogłasza uchwalone ceny i stawki opłat wmiejscowej prasie lub w sposób zwyczajowo przyjęty w terminie 7 dni od dniapodjęcia uchwały, o której mowa w ust. 1.


 

 

Art. 25
Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowejokreśli, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku o zatwierdzenie taryf oraz niezbędnyzakres informacji zawartych w uzasadnieniu taryf, biorąc pod uwagę:
1) zestawienie cen i stawek opłat;
2) kalkulację opłat;
3) plan, o którym mowa w art. 21 ust. 1;
4) informacje finansowe zawierające sprawozdania finansowe.


 

 

Art. 26
1. Rozliczenia za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ściekówsą prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne z odbiorcamiusług na podstawie określonych w taryfach cen i stawek opłat oraz ilościdostarczonej wody i odprowadzonych ścieków.
2. Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowegolub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczeniakosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.
3. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowychdokonuje wyboru metody rozliczania kosztów różnicy wskazań, o którejmowa w art. 6 ust. 6 pkt 3. Należnościami wynikającymi z przyjętej metody rozliczaniaobciąża osobę korzystającą z lokalu w tych budynkach.


 

 

Art. 27
1. Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazaniawodomierza głównego, a w przypadku jego braku – w oparciu o przeciętne normyzużycia wody.
2. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowejokreśli, w drodze rozporządzenia, warunki prowadzenia rozliczeń zazbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, biorąc poduwagę wyposażenie nieruchomości w przyrządy i urządzenia pomiarowe.
3. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej,w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki wodnej,określi, w drodze rozporządzenia, przeciętne normy zużycia wody dla poszczególnychodbiorców usług, które stanowią podstawę ustalania ilości pobranejwody w razie braku wodomierza, biorąc pod uwagę specyfikę poszczególnychodbiorców usług oraz wskaźniki średniego zużycia wody określone w szczególnościdla gospodarstw domowych, usług oraz innej działalności w miastach i nawsiach.
4. Ilość odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych.
5. W razie braku urządzeń pomiarowych ilość odprowadzonych ścieków ustala sięna podstawie umowy, o której mowa w art. 6 ust. 1, jako równą ilości wody pobranejlub określonej w umowie.
6. W rozliczeniach ilości odprowadzonych ścieków ilość bezpowrotnie zużytej wodyuwzględnia się wyłącznie w przypadkach, gdy wielkość jej zużycia na ten celustalona jest na podstawie dodatkowego wodomierza zainstalowanego na kosztodbiorcy usług.


 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz